Skanowanie laserowe

Skaning laserowy

Geodezja to dziedzina nauki, której podstawą jest precyzyjność. Od dokładności pomiarów wykonywanych przez geodetę często zależy powodzenie i trwałość różnych projektów architektoniczno-budowlanych.

Nowoczesna i bezinwazyjna technologia pomiaru

Skanowanie laserowe to technologia, która najlepiej sprawdza się w przypadku obiektów złożonych i skomplikowanych, gdy żaden inny sposób pomiaru nie jest w stanie zagwarantować oczekiwanego efektu. Pozwala uzyskać niezwykle dokładne informacje, obrazując najmniejsze nawet detale konstrukcji.

Za pomocą tej metody możemy szybko i skutecznie dokonać pomiaru:

  • przemieszczeń obiektów mostowych,
  • modelu drogi pod ruchem
  • oraz konstrukcji obiektów budowlanych.

Skaning laserowy wykorzystywany jest także do przeprowadzania inwentaryzacji zabytków. Jego precyzja i bezinwazyjność sprawiają, że jest to technologia z powodzeniem używana w dziedzinie archeologii. Idealnie nadaje się do pomiaru trudno dostępnych miejsc, takich jak dachy czy miejsca o ograniczonym dostępie.

Pomiar konstrukcji obiektów budowlanych

Skanowanie laserowe pozwala w krótkim czasie wykonać precyzyjny pomiar każdego rodzaju konstrukcji. Dla naszych klientów wykonywaliśmy skanowania hal o powierzchni ok. 15000 metrów kwadratowych w czasie ok. 2 godzin.

 

Pomiar przemieszczeń obiektów mostowych

Z pomocą skanera laserowego można wykonać inspekcję obiektu mostowego. Powyższy przykład pokazuje pomiar nawierzchni jezdni i obiektu mostowego znajdującego się pod jezdnią. Analiza miała na celu określenie i umiejscowienie odkształceń nawierzchni. Pomiar posłużył do dalszych analiz.

Pomiar modelu drogi pod ruchem

Pomiar drogi, zwłaszcza w miejscu, gdzie odbywa się ciągły ruch pojazdów to wyzwanie z jakim często się spotykamy. Z zastosowaniem skanowania laserowego jesteśmy w stanie wykonać taki pomiar bez potrzeby wstrzymywania ruchu a przede wszystkim bezpiecznie.

Inwentaryzacja architektoniczna obiektów budowlanych.

Jednym z ciekawszych zastosowań skanowania laserowego jest inwentaryzacja zabytków. Wykorzystując skaner można w krótkim czasie wykonać szczegółową inwentaryzację nawet najbardziej skomplikowanych architektonicznie obiektów uzyskując obraz nawet najbardziej skomplikowanych detali. Jest to nieoceniona pomoc przy późniejszym odtwarzaniu skomplikowanych wzorów jakimi często ozdobione są zabytki.